(0)
(0)

پرسش و پاسخ و آشنایی با کارت حافظه اس دی Verity مدل U1 256GB

مروری بر تاریخچه کارت های حافظه

پیش از آن کهکارت حافظه اس دی Verity مدل U1 256GBرا معرفی کنیم نگاه کوتاهی به تاریخچه کارت های حافظه می اندازیم. در اوایل قرن 21  ، 3 کمپانی بزرگ Panasonic، Toshiba و SanDisk شرکت SD Association  را با هدف گسترش و بسط نوعی کارت حافظه برای وسایل الکترونیکی تاسیس کردند. حافظه های SD همان نتیجه استاندارد موسسه SD Association است که در 3 نوع در بازار موجود می باشد.

1. کارت حافظه SD استاندارد که از پرکاربرد ترین نوع حافظه SD در انواع دوربین های دیجیتال است.

اندازه این نوع حافظه برابر 32x24 و ضخامت 2.1 میلیمتر است. از مزایای این حافظه گسترده بودن این نوع حافظه نسبت به نوار های استفاده شده در دوربین کامپکت است.

2. کارت‌های miniSD که اندازه ای برابر 21.5x20 و ضخامت 1.4 میلیمتر دارند که در تلفن همراه استفاده می شود اما به مرور زمان کارت‌های microSD جایگزین آن شدند.

3. کارت‌های microSD که اندازه این کارت  15x11 میلیمتر است.

 

 بررسی کارت‌های SD،  SDHC، SDXC  و مشخصات آنها

1. کارت‌های SD استاندارد بیشترین ظرفیتی که دارند حدود 2 گیگابایت است.

2. کارت‌های SDHC ظرفیتی بین 2 گیگابایت تا 32 گیگابایت دارند.

3. کارت‌های SDXC که دارای ظرفیتی بین 32 گیگابایت تا 2 ترابایت دارند.

 

بررسی کارت‌های حافظه و کلاس‌های سرعت آنها

1. کارت های حافظه کلاس 2 و 4  سرعتی برابر 2 مگابایت بر ثانیه دارند.

2. حافظه های کلاس 6 سرعتی معادل 6 مگابایت بر ثانیه دارند.

3. حافظه های کلاس 10  سرعتی معادل 10 مگابایت بر ثانیه دارند.

4. حافظه های کلاس UHS-1 یا UHS Speed Class 1 سرعتی معادل 10 مگابایت بر ثانیه دارند.

 

رتبه‌بندی سرعت کارت‌های حافظه

کمپانی های سازنده کارت های حافظه، معمولا از حافظه هایی بیشتر از نیاز کاربر استفاده می کنند. سرعتد های بر حسب ایکس یا X و یک عدد کنار آن ثبت می کنند که هر قدر که مقدار این عدد بزرگتر باشد بهتر است. این استاندارد براساس سرعت خواندن یک CD-Rom است. بیشتر سازندگان این نوع حافظه ها سرعت خواندن اطلاعات را بسیار بیشتر از نوشتن آن نشان می دهند. با توجه به این کارت های UHS-I با سرعت 104 مگابایت بر ثانیه معرفی شده اند ، ولی این عدد یک تئوری است و هنوز چنین سرعتی برای این حافظه ها در نظر گرفته نشده است. از حافظه هایی که دارای سرعت بالا در خواندن و انتقال اطلاعات هستند،  می توان کارت حافظه اس دی Verity مدل U1 256GB که سرعت خواندن 95 مگابیت بر ثانیه بر ثانیه را دارد. را نام برد. از دیگر مدل های هم رده آن می توان به SanDisk Extreme Pro SDHC UHS-I با سرعت 45 مگابایت در ثانیه نام برد. همچنین  کارت‌های حافظه شرکت کینگستون مدل UltimateXX SDHC UHS-I سرعت خواندن 60 مگابایت بر ثانیه را دارند.

 

 

  

 

 

 

معرفی کارت حافظه اس دی Verity مدل U1 256GB

1. کارت های حافظه شرکت وریتی از نوع حافظه های SDXC هستند که ذارای ظرفیتی معادل 256 گیگابایت هستند که می تواند اطلاعات بیش از 45 دی وی دی را در خود ذخیره کند.

2. کارت حافظه اس دی Verity مدل U1 256GB دارای ابعاد    2.1 × 24 × 32 میلی متر و وزن 2 گرم است.

3. این حافظه دارای کلاس  استاندارد 10 می باشد و سرعت خواندن95 مگابیت بر ثانیه بر ثانیه را دارد.

4. شدت جریان برقرار شده در این نوع حافظه 2.7 الی 3.6 ولت است. همچنین این حافظه دارای گواهینامه CE، FCC و RoHs است.

5. کارت حافظه اس دی Verity مدل U1 256GB مقاومت بالایی در برابر ضربه، مایعات و شوک دارد. ولی در برابر  گرد و غبار و  پرتو X   آسیب پذیر است.

 

  

فناوری Backwards Compatible در کارت های حافظه اس دی

گاهی اوقات اتفاق می افتد که در مورد کارت‌های SD با قابلیت Backwards Compatible روبرو شوید.

معنای این عبارت پشتیبانی از نسل های قبل است. مثلا در دوربین Nikon D7000 کارت های حافظه از نوع SDXC UHS-I است. این دوربین دارای پشتیبانی از  Backwards Compatible است. یعنی از حافظه های نسل قبل نظیر SD و SDHC پشتیبانی می کند. اما در نظر بگیرید همان طور که کارت حافظه های قدیمی دارای سرعت پایین تری هستند باعث کند شدن دوربین شما می شوند. با اینکه این مدل دوربین از تمام فناوری های قبلی پشتیبانی می کند ولی برعکس این قضیه اتفاق نمی افتد. برای مثال اگر حافظه   SDXC را در یک دوربین نسل قبل که نهایتا از SDHC پشتیبانی می کند  قرار دهید. از آن به عنوان حافظه SDHC  استفاده می کند. برای استفاد دوباره از تمامی قابلیت های آن باید مجددا در یک دستگاه SDXC گذاشته شود و فرمت شود. به عبارت دیگر سه حالت کلی وجود دارد.

1. دستگاه هایی که از کارت های SDXC پشتیبانی می کنند با SD و SDHC سازگارند.

2. دستگاه هایی که از SDHC پشتیبانی می کنند با SD نیز سازگارند.

3. دستگاههایی که از حافظه SD استفاده می کنند تنها از SD پشتیبانی می کنند و با SDHC و SDXC سازگار نیستند.

 

 

 

  

 

 

 

 هماهنگی  داشتن کارت حافظه با دوربین شما

شاید بتوان گفت بهترین زمینه کاری یک دوربین حافظه فراهم شده برای آن است. میشه یکی از دغدغه کاربران استفاده از یک حافظه مناسب با نیاز و متناسب با مدل دوربین یا وسیله مورد استفاده آن ها است. باید در نظر داشته باشیم اکثر برند های معروف دارای استاندارد هایی در تولید حافظه های خود هستند که علاوه بر سرعت خواندن و نوشتن بالا توانایی حفظ اطلاعات در زمان طولانی مدت بدون خراب شدن را داشته باشد.  برای مثال در دوربین Canon PowerShot G12 ، استفاده از کارت حافظه کلاس 4 و بالاتر جهت فیلم برداری است. همان طور که در ابتدا توضیح دادیم کارت حافظه های قدیمی دارای سرعت پایین تری هستند باعث کند شدن و حتی توقف فیلمبرداری در دوربین شما می شوند.  با این حال دوربین های سطح بالای  کامپکت ،  DSLR و سوپرزوم ‌ها های حرفه ای به وسیله کارت های حافظه با سرعت بالا کارایی بهتری دارند. اما اگر از دوربین هایی رده پایین استفاده می کنید نیازی به این کار نیست. در این نوع دوربین ها به دلیل سرعت پردازش پایین نیازی که خالی کردن بافر احساس نمی شود با این حال اگر در حین فیلم برداری یا عکسبرداری پی در پی با لگ یا سکته کردن دوربین مواجه شدید حتما از یک حافظه بالا استفاده کنید.

نظر خود را وارد نمایید