(0)
(0)

معرفی و بررسی حافظه اس اس دی وریتی Ascend 480GB

تاریخچه حافظه اس اس دی

برای بررسی تاریخچه حافظه SSD و معرفی حافظه SSD وریتی مدل Ascend 480GB ، ابتدا در حافظه فلش توضیح کوتاهی می دهیم. بیشتر حافظه های قابل حمل در دهه 80 میلادی تا سال 2000 بسیار شبیه به هارد دیسک ها بودند. مثلا Compact disk  یا همان سی دی که قابلیت رایت یا نوشتن اطلاعات داشتند تا درایو های لومگا که فلاپی دیسک هایی با ظرفیت بالا بودند. بعد از مدتی با ظهور دوربین های دیجیتالی و رایانه های همراه، انواع کارت های حافظه  فشرده‌ی فلش یا CF، خانواده‌ی کارت‌های SD، حافظه های فلش سونی، رسانه‌های هوشمند یا smart media، کارت‌های اکستریم دیجیتال یا XD و کارت‌های مولتی ‌مدیا یاMMC  به بازار عرضه شدند. در اوایل قرن 21 حافظه های  thumb drive یا فلش به وجود آمدند. این محصول با استفاده از پورت USB  که به تازگی بر روی کامپیوتر ها بوجود آمده بود. این روش علاوه بر قیمت پایین تر نسبت به سایر حافظه ها قابلیت نوشتن اطلاعات به صورت نامحدود را داشت و از سرعت بالایی بهره مند بود.

 

 

  

 

 

مشخصات حافظه SSD وریتی مدل Ascend 480GB

1. حافظه SSD وریتی مدل Ascend 480GB دارای رابط کاربری SATA 3.0 و اندازه 2.5 اینچ است.

2. این حافظه از نوع اینترنال یا داخلی بوده و ظرفیت آن 480 گیگابایت است.

3. ابعاد و اندازه این حافظه 7 × 70 × 100 میلی متر و وزنی کمتر از 100 دارد.

 

میزان سرعت حافظه اس اس دی وریتی

  1. سرعت خواندن ترتیبی در این حافظه 520 مگابایت بر ثانیه و سرعت خواندن تصادفی آن  100000IOPS  است.

2. در این حافظه سرعت نوشتن ترتیبی 480 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن تصادفی آن 90000IOPS

است.   

 مقاومت حافظه اس اس دی وریتی

این محصول در برابر شوک و لرزش مقاوم است. اما در برابر ضربه ، گرد و غبار و پرتو ایکس مقاوم نیست.

 

مزیت و برتری حافظه های SSD نسبت به هارد دیسک های HDD

1. حافظه های SSD عملا دارای هیچ گونه بخش مکانیکی در زمان نوشتن و خواندن اطلاعات نیستند.

2. به علاوه این حافظه ها در برابر آسیب های فیزیکی نظیر افتادن و ضربه خوردن مقاوم هستند. 

3. به دلیل نداشتن قطعات متحرک، احتیاج به برق رسانی به قطعات نیز حذف می شود و انرژی کمتری مصرف می شود.

4. با کاهش مصرف انرژی دمای آن نیز کمتر است و به طبع سرعت بیشتری دارد.

 

 

اجزای درونی یک حافظه SSD چیست؟

دریک حافظه SSD خبری از بازوی مکانیکی یا دیسک سخت نیست. به جای آن برد الکتریکی  و تعدادی تراشه را مشاهده می کنید. در یک حافظه SSD  دو قسمت مهم  سلول‌ و کنترلر وجود دارد. 

 

معرفی و بررسی  سلول‌ یا Cell در یک حافظه SSD

مرکز اصلی ذخیره اطلاعات در حافظه های خشک سلول‌ یا Cell نام دارد. سلول بر روی تراشه حافظه قرار دارد و شامل یک عدد ترانزیستور که توانایی نگهداری بار الکتریکی را دارد. این قابلیت نگهداری شارژ بعد از جدا شدن از برق هم حفظ می شود و این حافظه را از  RAM متمایز می کند. البته سایر ویژگی هایی آن ها با یکدیگر مشابه هستند.

 

چرا حافظه های SSD نسبت به هارد دیسک های HDD سریع تر هستند؟

سلول ها هر کدام دارای بار الکتریکی اند که نمایشگر DATA یا داده  هستند. مجموعه ای از داده ها و بیت ها فایل مورد نظر شما را تشکیل می دهد. اما در درایو های HDD یا سخت بیت ها ممکن است در اطراف فضای درایو و در سلول های مختلف ثبت شوند. به منظور درک این موضوع توجه کنید در حافظه های سخت ، یک هد مکانیکی  به منظور جمع آوری داده ها همواره در اطراف درایو در گردش است. اما در یک حافظه  SSD، کنترلر به وسیله سیگنال های الکتریکی DATA را جمع آوری می کند. به این دلیل سرعت نوشتن و خواندن داده ها در حافظه SSD  بیشتر است.

 

 معرفی و بررسی کنترلر یا Controller

کنترلر یا Controller وجود داشتن یا نداشتن بار الکتریکی را با مقدار یک یا صفر تفسیر می کند. به علاوه کنترلر مسئولیت تبادل  کردن داده یا DATA را با سیستم عامل بر عهده دارد. کنترل ما بین پایگاه سلول‌های حافظه و سیستم ‌عامل‌ها قرار می گیرد و اطلاعات را تبادل می کند. عوامل دیگری مثل صفحات یا بلوک ها برای ذخیره امن اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند.

 

رابط منطقی در حافظه  SSD چیست؟

 در معرفی و بررسی حافظه SSD وریتی مدل Ascend 480GB ، رابط منطقی در حافظه  SSD را بررسی می کنیم. رابط هایی مثل PCIe و SATA از نوع فیزیکی هستند. این رابط ها فقط برای سازگاری دستگاه تولید شده اند و چگونگی عملیات را برای کاربر شرح نمی دهند. اما رابط منطقی در حافظه  SSD ، دارای استانداردی متفاوت است.  

1. استاندارد ATAPI که یک استاندارد قدیمی برای تمامی حافظه های جدید و قدیمی از جمله حافظه های سخت است.

2. استاندارد AHCI که روشی جدید برای دستگاه های مبتنی بر SATA دارد. این روش علاوه بر حافظه های SSD ، برای دیسک های سخت نیز کاربرد دارد. البته این استاندار به صورت کامل با SSD سازگار نیست و موجب کند شدن در سیستم می شود.

3. استاندارد NVMe به صورت اختصاصی برای حافظه های SSD طراحی شده و از صف های فرمان چندگانه استفاده می کند. این بدان معناست که کنترلر نوشتن و خواندن چند گانه  پردازش می کند. حافظه های SSD با استاندارد  NVMe، با استفاده از درگاه  PCIe از پهنای باندی با سرعت 3900 مگابیت در ثانیه بهره مند هستند این در حالی است که حافظه های SSD با رابط کاربری SATA 3.0 تنها از سرعت 600 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند. به علاوه میزان سرعت نوشتن و خواندن در حافظه هایSSD PCIe ، بیشتر از 4 برابر حافظه های SSD با رابط کاربری SATA 3.0 است.

  

 

بررسی کانکتور حافظه SSD

 در معرفی حافظه SSD وریتی مدل Ascend 480GB ، ابتدا توضیح مختصری درباره کانکتور حافظه SSD می دهیم. معمولا در بیشتر مادربورد ها تعداد پورت های SATA بیشتر از یک پورت است که به کاربر اجازه نصب یک یک درایو جامد یا یک درایو سخت یا HDD را می دهد. حافظه های ساتا دارای قابلیت hot-plug هستند که گزینه مناسبی برای پشتیبانی گرفتن از داده ها است. درگاه PCI Express سرعت بالای 31.5 گیگابیت در ثانیه را برای کاربر فراهم می کند.

نظر خود را وارد نمایید